Kilka słów o skórze naturalnej - jak pielęgnować galanterię skórzaną

W produkcji galanterii skórzanej najczęściej wykorzystuje się takie skóry jak licowa, nubuk czy zamsz oraz bycast. Warto zapoznać się z naszym poradnikiem, gdzie podpowiemy między innymi jak takie skóry się pielęgnują.

Skóra licowa

Skóra licowa to wyprawiona skóra wierzchnia, która ma gładką strukturę. Licowanie jest to proces, który sprawi, że skóra będzie wyglądać lepiej, a dodatkowo będzie skutecznie zabezpieczona przed zabrudzeniami oraz wilgocią. Licowanie to proces, który polega na obróbce mechanicznej i pokryciu skóry woskami, by uzyskiwać odpowiednią strukturę.

Skóry licowe to bydlęce, cielęce, jagnięce albo kozie skóry. Taka skóra będzie tracić po latach swoje właściwości, powstawać mogą smugi, ślady kurzu czy załamania. Warto więc przed pierwszym użyciem ją zabezpieczyć impregnatami, będzie można wykonać również natłuszczanie wyrobu skórzanego, wtedy ochrona będzie skuteczna.

Skóra zamszowa i nubukowa

Skóra zamszowa i nubukowa to takie propozycje, które są często ze sobą mylone. Zamsz to odpowiednio obrobiona odwrotna część skóry z meszkiem o długim włosiu natomiast nubuk to przeszlifowana wierzchnia część skóry, która ma delikatny meszek o krótkim włosiu. Obra rodzaje skór są przede wszystkim miłe i przyjemne w dotyku, jednak są również bardzo podatne na zabrudzenia, uszkodzenia oraz wilgoć.

Rodzaje i pielęgnacja skór

Dlatego wymagają one czyszczenia oraz konserwacji. Takie skóry nie lubią wilgoci, dlatego dobrze będzie je wcześniej zabezpieczyć specjalnym środkiem, który będzie chronił skutecznie przed pojawieniem się niebezpiecznej dla ich stanu wilgoci.

Skóra Bycast

Bycast lub inaczej Bykast to najczęściej rozwiązanie, które jest kojarzone z meblarstwem, ponieważ pierwotnie stosowano ją do obić tapicerskich. Obecnie również służy przy produkcji galanterii skórzanej. To skóra, która powierzchniowo jest zamknięta, powierzchnia jest barwiona specjalnym pigmentem i pokrywana środkami do impregnacji skór.

Dzięki temu można zachować wytrzymałość, zwiększą się walory użytkowe czy odporność na uszkodzenia albo też brud. Skóra nie przepuszcza cieczy przez to będzie całkowicie zmywalna oraz odporna na działanie wilgoci. Zwykle jest to opcja błyszcząca, dzięki temu że mamy pokrycie błoną poliuretanową.

Pielęgnacja skóry

Na jakość skóry wpływa temperatura, wilgoć, miejsce przechowywania, dlatego właśnie będzie trzeba na to wszystko zwracać uwagę i pielęgnować swój wyrób, ponieważ dzięki temu na długo zachowa on świetne właściwości i będzie dobrze wyglądał. Jeśli zastosujemy dobre jakościowo propozycje środków do pielęgnacji skóry mamy gwarancje, że nasz produkt nawet po długim czasie będzie zachwycał wyglądem.

Autor

Mateusz Dąbrowski

Redakcja swiatgalanterii.pl